Kryptoměny - snadno, pohodlně, rychle a bezpečně!
+420 777 439 677
SK
Co to je, jak se dají získat a jakým způsobem se s nimi obchoduje?

Bitcoin je kryptoměna založená roku 2009. V počátcích bylo uživatelů jen pár stovek, dnes se počítají na miliony – nelze to přesně určit, i když známe přesný počet unikátních adres v síti, neboť si každý může vygenerovat adres, kolik jen chce. Značí se BTC nebo XBT. Funguje na tzv. blockchainu – tedy řetězci bloků, v nichž jsou obsaženy transakce, a je založen na hashovací funkci sha-256.

Uživatelé bitcoinu

Koncoví uživatelé – to jsou ti, kteří mají nainstalovanou bitcoinovou peněženku a udržují si celou databázi na svém disku. Také mají funkci uzlů, což znamená, že v případě, že se jim do rukou dostane validní transakce, sdílí ji dál s ostatními. Také sdílí i celý blockchain. Ten nyní dosahuje několika desítek GB, takže někteří uživatelé začali používat peněženky, kde si stahují pouze část blockchainu nebo se vždy dotazují třetí strany, která onu databázi staženou má a která jim vše zařizuje – ohlašuje příchozí transakce, sdílí odchozí transakce. Ve své peněžence můžete mít neomezený počet adres. Ke každé (public) adrese musíte mít takzvaný privátní klíč, kterým se podepisuje odchozí transakce, aby byla validní. Peněženky ale vše udělají za Vás a o takovéhle věci se nemusíte starat. Těžaři – ti, co zajišťují chod blockchainu. K tomu používají ASIC minery (specializované přístroje určené k těžbě kryptoměn), které se snaží najít blok a zahrnout do něj pro ně nejvýhodnější transakce (dle poplatku). Teoreticky by těžení samotné nemuselo být tak náročné, ale bitcoin je naprogramován tak, aby byly bloky generovány každých 10 minut. Proto se vždy jednou za 2016 bloků (≈2 týdny) přizpůsobí obtížnost těžby tak, aby byly bloky za konstantního výkonu v nadcházejících 14 dnech od sebe právě průměrně 10 minut. Těžaři jsou odměňováni za nalezení (vytěžení) bloku nejen nově emitovanými Bitcoiny, ale také transakčními poplatky z transakcí, které byly zahrnuty do bloku. Zpočátku každých 10 minut vznikalo 50 nových BTC, ale každých 210 000 bloků (≈4 roky) se odměna sníží na polovinu. Dnes je tedy odměna už jen 12,5 BTC. Který těžař nalezne blok, je v podstatě pod taktovkou náhody. Čím větší výkon (hashrate) máte, tím máte i větší šanci na nalezení bloku. Dnes je těžení na vlastní pěst téměř zbytečné. Proto se těžaři sdružují do tzv. poolů, kde těží společně, a když někdo konečně blok vytěží, odměny z něho plynoucí jsou spravedlivě rozděleny mezi všechny těžaře v závislosti na jejich výkonu.

Vlastnosti bitcoinu

• Decentralizovanost

Decentralizovanost zajišťuje nemožnost bitcoin „pozastavit“ či „vypnout“. Odpojíte jeden uzel? Nevadí, hned támhle je další. Bitcoin, stejně jako například torrenty, funguje peer-to-peer. To znamená, že si data stahujete od ostatních uživatelů, kteří je již mají k dispozici. Když pak odešlete transakci do světa, přes uzly ve Vašem dosahu se transakce dostane k dalším uzlům a takhle se to větví, až se Vaše transakce dostane do celé sítě. Skrze bitcoin lze velmi levně a rychle (do pár desítek minut) odeslat peníze klidně i na druhý konec světa. Některé banky by si za takovou transakci vzali i více než 15% a čekali byste na ni přinejmenším několik dní. Výhodou tohoto necentralizovaného systému zajištěného kryptografií je to, že nikdo nemůže zmrazit účty, zabavit nebo padělat Bitcoiny či způsobovat nadměrnou inflaci.

• Transparentnost

Všechny transakce jsou zaznamenány v blockchainové síti. Každý se může kouknout na libovolnou transakci a najít jejího příjemce, odesílatele, poslanou částku, zaplacený poplatek, čas i celkovou velikost transakce.

• Anonymita

Na první pohled se možná zdá, že se tato vlastnost vylučuje s předchozím bodem. No, není tomu tak úplně; bitcoin je totiž spíše pseudonymní. To znamená, že sice každý vše vidí, ale Vaše identita se skrývá pod určitou adresou (např. 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE). Těchto adres si navíc, jak již bylo řečeno, můžete vygenerovat, kolik potřebujete. Existenci své anonymity ohrozíte kupříkladu způsobem nákupu kryptoměny nebo také „vystoupením do reálného světa“, kdy například Bitcoiny zaplatíte v kavárně.

• Deflační tendence

U bitcoinu je inflace již naplánovaná a stanovená. Začalo se uvolňováním 50 BTC každých deset minut, ale každých 210 000 bloků (≈4 roky) se odměna půlí; to znamená, že dnes se každých deset minut uvolňuje už pouze 12.5 BTC. Celkově by bitcoinová síť měla dosáhnout okolo 21 milionů BTC, přičemž dnes je v oběhu již okolo 17 milionů BTC.

• Dělitelnost

V současnosti je Bitcoin dělitelný na 8 desetinných míst (sto milióntiny), což zatím opravdu stačí. Nejpoužívanějšími jednotkami jsou: satoshi (10-8 BTC), µBTC (též „bits“, microbitcoin, 10-6 BTC), mBTC (milibit(coin), 10-3 BTC). Pokud by někdy v budoucnu 8 desetinných míst nestačilo, je možné jich ještě několik přidat.

• Škálovatelnost

Nevýhodou bitcoinu je, že dokáže zpracovat pouze 1 MB transakcí v 1 bloku (to jsou asi 3 - 4 transakce za sekundu). Naproti tomu např. VISA v současnosti bez problému zpracovává tisíce transakcí za vteřinu. Dnes má bitcoin celkem značné problémy a nově přibývající transakce nestíhá pojmout. Proto výše poplatků dost vzrostla. Tento problém by se měl řešit tzv. Lightning Networkem, který by mohl být zpřístupněn již v roce 2018.

• Volatilita

Vysoké výkyvy cen postihly asi každou novou technologii, která se dostala na trh. Ani Bitcoin není výjimkou a pohyby o desítky procent za pouhý týden nejsou neobvyklé – a to samozřejmě jak nahoru, tak dolů.

Historie

Jak bitcoin na svět přišel

Vytvořit měnu nezávislou na jakékoli instituci, která by ji mohla ovlivňovat, bylo snem mnoha zkušených programátorů. Roky se neúspěšně pokoušeli navrhnout systém, ve kterém by nebylo možné utratit jedny peníze dvakrát. Až v roce 2008 představil Satoshi Nakamoto koncept, jak tento problém vyřešit – uspořádat transakce do bloků. Jelikož každý nový blok odkazuje na ten předchozí, není možné transakci, která byla úspěšně těžařem zařazena do bloku, poslat znovu. V lednu 2009 je síť bitcoinu v tichosti spuštěna a postupně se přidává stále více a více uživatelů a s tím i vývojářů.

Záhada Satoshiho

Zhruba v polovině roku 2010 Satoshi Nakamoto opouští developerský tým, předává domény Gavinu Andresenovi a odchází „do důchodu“. Záhada je v tom, že nikdo dosud neví, kdo se za tímto jménem skrýval. Spekuluje se o spoustě jménech, ale zakladatel bitcoinu pravděpodobně nikdy odhalen nebude. Kdysi napsal, že má japonské kořeny a je mu 37 let. Podle jeho článků se dá vydedukovat, že pravděpodobně bydlel v Severní Americe. Nasvědčuje tomu doba, v níž přibližně psal (pokud tedy neměl ve zvyku spát přes den a pracovat přes noc), a i jeho vynikající angličtina. V prosinci 2015 se Australan Craig Wright prohlásil za Satoshiho, což bylo však záhy popřeno, protože nebyl schopen prokázat vlastnictví privátního klíče k adrese, který mohl vlastnit pouze Nakamoto (adresa z „Genesis bloku“). Stejně jako jeho identita není znám ani počet Bitcoinů, které vlastní. Jedni mluví o miliónu Bitcoinů, druzí o pár desítkách tisíc. Jisté je jen to, že se mu podařilo vytvořit něco, co by před několika desítkami let bylo považováno za scifi; první svobodnou měnu, o jejímž směřování rozhodují její uživatelé, nikoliv centralizované banky. Satoshiho identita však není tak důležitá; hlavní je to, že jím vytvořená síť od roku 2009 stále funguje a nikdy se nestalo, že by například někdo emitoval více Bitcoinů, než by měl, nebo že by odeslal Bitcoiny bez podpisu privátním klíčem. V tomto je tento blockchain spolehlivý – nehledě na to, jestli byl Satoshi Nakamoto asiatem, mulatem, agentem CIA nebo skupinou více lidí.

Doporučení

• Zabezpečení

Pokud máte v plánu investovat do Bitcoinu vyšší částku, doporučujeme Vám pořídit si speciální přístroj (zejména český TREZOR), který Vám Vaše Bitcoiny, respektive privátní klíče, zabezpečí proti krádeži. Při správné manipulaci je pak nemožné být někým okraden. Nikdo nemůže přeposlat Bitcoiny na jinou adresu bez podepsání privátním klíčem. Pokud Vaše Bitcoiny někdo ukradne a přepošle je na jinou adresu, nemáte prakticky žádnou šanci dostat své peníze zpět. Proto jiné než hardwarové peněženky používejte jen pro nižší částky, popřípadě na omezenou dobu.

• Kolik investovat?

Toto se dá doporučit k jakékoli investici; investujte pouze tolik, kolik nepotřebujete a jste ochotni ztratit. Vysoký potenciál zisku s sebou pochopitelně nese i riziko velké ztráty, proto opravdu nedoporučujeme investovat své celoživotní úspory.

• Scam projekty

Neskákejte na špek stránkám, kde za Vaši investici v Bitcoinech nabízejí zázračný zisk několika % denně. Takový profit není reálný a vážně neexistují peníze zadarmo. Tyto projekty většinou vyplácejí prvních pár dní a pak utečou se zbytkem Vašich peněz. A jak jste se již možná dočetli, Bitcoiny prakticky v žádném případě nedostanete zpět, pokud by nebyl onen zloděj štědrý.

Litecoin je kryptoměnou založenou v říjnu 2011. Funguje na technologii blockchain a je založen na hashovací funkci scrypt, což bylo dlouhou dobu výhodou, neboť tento algoritmus nebyl „prolomen“ a nebyl použit v ASIC zařízeních, a tak se dalo s profitem těžit i na klasických počítačích. Nicméně to je už dnes minulostí. Jeho značka je LTC (Ł). Jak již jeho název napovídá, litecoin má být odlehčenou verzí bitcoinu. Jelikož také funguje na blockchainu a litecoin je vlastně jen pozměněná kopie bitcoinu, jeho uživatelé jsou také těžaři a koncoví uživatelé.

Těžení

V počátcích této měny byli těžaři odměňování za vytěžení bloku 50 Litecoiny, nicméně každé 4 roky (každých 840 000 bloků) se odměna půlí. Každý blok je generován průměrně čtyřikrát rychleji než u bitcoinu, tedy každé 2,5 minuty. Litecoinová transakce je tedy potvrzena daleko rychleji než ta bitcoinová. Litecoinová síť v současnosti navíc není přetížená (na rozdíl od té bitcoinové), a tak nemusíte platit moc vysoké transakční poplatky. Počet Litecoinů by měl dosáhnout necelých 84 milionů, už teď je ale v oběhu necelých 60 milionů.

Vlastnosti litecoinu

• Decentralizovanost

Výhodou tohoto necentralizovaného systému zajištěného kryptografií je to, že nikdo nemůže zmrazit účty, zabavit nebo padělat Litecoiny či způsobovat nadměrnou inflaci.

• Transparentnost

Všechny transakce jsou zaznamenány v blockchainové síti. Každý se může kouknout na libovolnou transakci a najít jejího příjemce, odesílatele, poslanou částku, zaplacený poplatek, čas i celkovou velikost transakce. • Anonymita (někdy také označováno jako pseudonymita)

Vaše identita se skrývá pod určitou adresou (např. LSeGGvDxdubyBTc6YMfW7dPxxiKWNsHA5c). Těchto adres si navíc můžete vygenerovat, kolik jen potřebujete. Existenci své anonymity ohrozíte kupříkladu způsobem nákupu kryptoměny nebo také „vystoupením do reálného světa“, kdy například Litecoiny zaplatíte v kavárně.

• Deflační tendence

U litecoinu je inflace již naplánovaná a stanovená. Začalo se uvolňováním 50 LTC, ale každých 840 000 bloků (≈4 roky) se odměna půlí; to znamená, že dnes se každé 2,5 minuty uvolňuje už pouze 25 LTC.

• Dělitelnost

V současnosti je Litecoin dělitelný na 8 desetinných míst (sto milióntiny), což zatím opravdu stačí. Nejpoužívanějšími jednotkami jsou: litoshi (10-8 LTC), µLTC (též „photons“, 10-6 LTC), mLTC (lites, 10-3 LTC). Pokud by někdy v budoucnu 8 desetinných míst nestačilo, je možné jich ještě několik přidat.

• Škálovatelnost

1 blok v litecoinové síti může mít velikost až 1 MB (asi 12 - 15 transakcí za sekundu). Jelikož jsou ale bloky generovány 4x rychleji, litecoinová síť může zpracovat 4x více transakcí než ta bitcoinová. V současnosti žádné problémy s přehlcením blockchainu nejsou.

• Volatilita

Litecoin, stejně jako Bitcoin, je velmi volatilní a pohyby o desítky procent za pouhý týden nejsou neobvyklé – a to samozřejmě jak nahoru, tak dolů.

Historie litecoinu

Zakladatel Charlie Lee spustil litecoin 13. října 2011 jako vylepšenou kopii bitcoinu, jejíž hlavní předností je rychlejší generování bloků a odlišná hashovací funkce – scrypt. Již v listopadu 2013 dosáhla jeho tržní kapitalizace jedné miliardy dolarů. V květnu 2017 byl do litecoinu implementován SegWit a také byla uskutečněna první transakce za použití Lightning Networku. Litecoin je druhou nejrozšířenější kryptoměnou, kterou se dá v reálném světě platit.

BitcoinCash je další z digitálních měn, která funguje díky kryptografii a blockchainu, který je zabezpečen systémem Proof-of-work. Značí se BCH. Je velmi podobný nejznámější kryptoměně Bitcoin, protože vznikl tzv. hard forkem, kdy se síť kvůli neshodám rozdělila na 2 nové řetězce, které nejsou navzájem kompatibilní.

Specifikace BitcoinCashe

Tato kryptoměna se od Bitcoinu liší pouze minimálně. Ve spoustě ohledů jsou si velmi podobné; neshody, které před rozvětvením na různých fórech panovaly, se týkaly pouze některých technických záležitostí.

Uživatelé

Najdeme zde takzvané těžaře, kteří díky svým specializovaným přístrojům (ASIC minerům) zabezpečují síť. Samotný proces těžení není nic jiného než pouhé hledání nul. Těžař nejprve uspořádá validní, v jiném bloku nezahrnuté transakce do bloku vlastního a na jeho konec přidá pár znaků. Poté tento blok prožene hashem sha-256, čímž dostane dlouhé náhodné číslo, které pokud je příliš vysoké, tak těžební přístroj na konec bloku dá znaky jiné a celý proces opakuje. Ta nejvýkonnější zařízení zvládají přes 10 bilionů (1012) takovýchto výpočtů za vteřinu. Celý blok je v síti přijat pouze tehdy, pokud jsou všechny transakce v něm validní a výsledný hash je menší než určité číslo (má na začátku spoustu nul), které se odvíjí dle obtížnosti těžby. Čím vyšší obtížnost, tím nižší číslo musí těžaři nalézt. Pokud tedy někdo vytěžil blok, můžeme si být docela jisti, že do onoho procesu vložil hodně výpočetní síly a elektřiny. Proto uživatelé vždy věří nejdelšímu řetězci validních bloků, poněvadž si mohou celkem spolehlivě odvodit, že za ním stojí nejvíce vykonané práce – a tím i majorita těžařů.

Dále zde najdeme koncové uživatele, kteří mají nainstalovanou peněženku a BitcoinCash využívají především jako platební systém. Mohou si celý blockchain udržovat na svém disku nebo využívat služeb třetích stran, které celou databázi staženou mají a zajišťují uživatelům ty nejzákladnější funkce – ohlašují příchozí a sdílí odchozí transakce.

Vlastnosti BitcoinCashe

• Decentralizovanost

Síť BitcoinCashe je peer-to-peer – transakce se větví postupně skrze jednotlivé uzly do celé sítě; lze tak uskutečnit platbu na druhý konec světa a během pár vteřin ji příjemce zaregistruje. Stejně jako v případě Bitcoinu není možné nikomu zmrazit účty, zabavovat, padělat či nadměrně emitovat nové tokeny BCH.

• Pseudonymnost

V síti se schováváte pod určité pseudonymy (veřejné adresy/klíče, např. bitcoincash:qp3wjpa3tjlj042z2wv7hahsldgwhwy0rq9sywjpyy), které se skládají z kombinace čísel a písmen. Tyto pseudonymy matematicky vychází z Vašich privátních klíčů, jež potřebujete k tomu, abyste mohli odesílat transakce. Těchto veřejných adres si můžete vygenerovat, kolik jen budete potřebovat. Je však důležité pamatovat na fakt, že veškeré informace o transakci - včetně posílané částky, poplatku, odesílatele i příjemce - jsou naprosto transparentní. Vaše identita může být odhalena v případě, že BCH zaplatíte v reálném světě. Proto je dobré si párkrát za čas vygenerovat adresu novou, aby někdo nemohl dlouhodobě sledovat pohyby na Vašem účtu.

• Deflační tendence

Emitování nových jednotek měny je naprosto stejné jako u Bitcoinu. Dnes se uvolňuje 12,5 BCH každých 10 minut, přičemž každé 4 roky se odměna půlí. Celkově síť dosáhne necelých 21 milionů BCH, dnes je v oběhu již přes 17 milionů BCH.

• Dělitelnost

BitcoinCash je dělitelný na 8 desetinných míst, což uživatelům naprosto stačí. Pokud by však hodnota vystoupala do extrémních výšin, je zde možnost se konsenzuálně dohodnout na rozšíření této dělitelnosti.

• Škálovatelnost

BitcoinCash umožňuje těžařům do jednoho bloku zahrnout až 32 MB (to odpovídá asi 100 transakcím za sekundu), což však může uvalit velkou zátěž na menší těžaře, kteří by mohli mít se zpracováváním transakcí a s ukládáním historie blockchainu problémy. I přes možnost zahrnutí velkého počtu transakcí do bloku není tato kryptoměna natolik využívaná, aby se (se svým počtem transakcí) mohla s Bitcoinem srovnávat. I přesto ale vývojáři mluví o možnosti dalšího rozšiřování.

• Volatilita

Samozřejmě i hodnota BCH je, vzhledem ke klasickým investicím, vysoce volatilní. Pohyby o desítky procent za pouhý týden nejsou neobvyklé – a to jak nahoru, tak dolů. Pokud porovnáme BCH s Bitcoinem, je evidentní, že je u BitcoinCashe kvůli menší tržní kapitalizaci daleko větší potenciál k cenovým výkyvům.

Historie

Vše začalo v polovině roku 2017, kdy popularita Bitcoinu vzrostla natolik, že celá síť kvůli omezení velikosti bloku nebyla schopna pojmout dostatečné množství transakcí, které by uspokojilo zvýšený počet uživatelů. Poplatky vzrostly natolik, že jste mohli při koupi kávy utratit více za propagaci Vaší transakce než za kávu samotnou. Není tedy divu, že se problematika vysokých poplatků stala velmi žhavým tématem, které rezonovalo na všech možných bitcoinových fórech a hledala se různá řešení. Někteří uživatelé, v čele s Rogerem Verem, chtěli jen navýšit limit velikosti bloku na 8 MB. Toto řešení však přijala pouze menší část sítě a to vyústilo v tzv. Hard Fork, tedy proces, kdy se pravidla v blockchainu modifikují natolik, že už nejsou kompatibilní s původní sítí, a proto se – v případě nedosažení absolutního konsenzu - rozvětví na 2 samostatné sítě. Touto událostí, která proběhla 1. srpna 2017, vznikl BitcoinCash; veškeré transakce před tímto datem mají BTC a BCH společné, a tak se držitelé Bitcoinu stali bezprostředně po rozvětvení také držiteli BitcoinCashe. Většina uživatelů však byla názoru, že nejlepším řešením je tzv. Segregated Witness, tedy modifikace blockchainu, která umožňuje oddělit podpis transakce do samostatné části mimo blockchain. Ke konci srpna byl SegWit přijat absolutní shodou Bitcoinových těžařů, což zmenšilo velikost transakcí a umožnilo existenci Lightning Networku - to už se však BitcoinCashe netýká. Ten se od rozvětvení vyvíjí samostatně. V polovině roku 2018 byl limit bloku dokonce navýšen na 32MB. I přes počáteční skepsi se BCH těší jisté popularitě, a to především ze strany čínských těžařů.

Doporučení

BitcoinCash je podporován spoustou hardwarových peněženek, jejichž pořízení je při vyšších investicích nutností. Doporučujeme Vám zejména český TREZOR, který Vám Vaše kryptoměny zabezpečí a při správné manipulaci je pak nemožné být okraden.

Co se týče výše investice, můžeme jen říci, že vysoký potenciál zisku s sebou pochopitelně nese i velké riziko ztráty. Pro nováčky doporučujeme začít spíše s Bitcoinem, který je o dost stabilnější digitální měnou. BitcoinCash je vhodný jako suplement, nikoliv jako bezriziková investice, na kterou byste se měli spoléhat.

Připojte se k našim spokojeným zákazníkům Poslední realizované obchody
Prodej
4,0000 BTC 14.12.18
Prodej
0,6306 BTC 14.12.18
Prodej
0,4396 BTC 13.12.18
Prodej
0,0373 BTC 13.12.18
CHCI TÉŽ INVESTOVAT NEBO PRODAT

Zaujala Vás naše nabídka a rádi byste investovali do kryptoměn a nebo již kryptoměny vlastníte a rozhodli jste se je prodat a získat tak finanční prostředky? Neváhejte nás kontaktovat na níže uvedené kontakty a nebo využijte formuláře výše.