Trh s kryptoměnami má za sebou devět skvělých týdnů. Od obrovského dumpu z 12. března, kdy se Bitcoin kvůli panice kolem koronaviru propadl na 3700 $, jsme zaznamenali růst o téměř 170 % a návrat na hodnoty před vypuknutím pandemie. Po halvingu se inflace Bitcoinu snížila na polovinu, což je v době, kdy FED tlačí nové dolary jako na běžícím pásu a denně stimuluje ekonomiku miliardami inflačních dolarů, nejsilnější dlouhodobý bullish signál, jaký si můžeme přát.
Bitcoin se potýká s dlouhodobým downtrendem
Bitcoin se aktuálně obchoduje za cca 9500 $ a potýká se s dlouhodobou klesající trendovou linií, která nás v posledních třech letech omezovala v růstu. S touto rezistencí bojuje již třetí týden a očekáváme, že za měsíc by již mělo být rozhodnuto.
Dokáže Bitcoin v době celosvětové ekonomické krize a rostoucího politického tření překonat klesající trend a nastartovat tak nový růstový cyklus? Odpovědět s naprostou jistotou na tuto otázku je nemožné, avšak mnohé tomu nasvědčuje.
Miliardy dolarů proudí do trhu s kryptoměnami
Stále více miliardářů, institucí a hedge-fondů z Wall Streetu začíná nakupovat kryptoměny. A stále více se jich k tomu hlásí. Podle nedávného průzkumu se rapidně navyšuje i množství kapitálu v kryptoměnových hedge-fondech. Přibyla 1 nová miliarda. Očekává se, že odvětví krypto hedge-fondů "výrazně poroste" společně s cenou BTC. Šéf Galaxy Digital, Mike Novogratz, prohlásil, že v tomto roce očekává růst Bitcoinu na 20 000 $.
Rekordní růst stablecoinů v době krize
O masivním přílivu peněz do sektoru kryptoměn svědčí i růst kapitalizace stablecoinů. Není to tak dávno, co byly v oběhu necelé čtyři miliardy Tetheru. Nyní je v oběhu devět miliard a toto číslo roste tak rychle, že ho nestíhá aktualizovat ani coinmarketcap a neustále ukazuje nesprávná data.
Tether je aktuálně třetí největší kryptoměnou (podle kapitalizace) a překonal tak i XRP. Rostoucí kapitalizace stablecoinů je pro kryptoměny velkým bullish signálem. Historicky totiž vždy se zpožděním korelovala s kapitalizací celého trhu.
Hashrate Bitcoinu po halvingu klesá
Minereům se po halvingu již nadále nevyplatí těžit Bitcoin, a tak hromadně vypínají své stroje. Po několika dnech se to projevilo i na samotné síti. Podle odhadů na stránce blockchain.com padl hashrate bitcoinové sítě ze 136,1 exahashů na současných 90. Historického maxima BTC hashrate bylo dosaženo v březnu tohoto roku - 136,3 exahashů.
Tato situace se dala po halvingu očekávat. Pro mnohé těžaře je nyní těžba Bitcoinu ztrátová, protože za elektrickou energii zaplatí více, než získají z odměn. Nově se totiž v každém bloku generuje pouze 6,25 nových Bitcoinů (plus poplatky za transakce zahrnuté v bloku).
Bitcoin v roce 2020 ziskovější než akcie
Aby si Bitcoin vybudoval a udržel dobré jméno mezi institucionálními investory, musí být dlouhodobě ziskovější než akcie. To se mu v době této krize krásně daří. Rychleji rostl na začátku roku a rychleji se také zotavil po propadu, který způsobila pandemie koronaviru.
Navíc k tomu nepotřeboval neustálé finanční injekce od vlády a centrální banky, jak je tomu v případě amerických a evropských indexů. Tato "pomoc" ekonomice navíc pouze oddaluje nevyhnutelné. Akcie za poslední dekádu nezdravě narostly a na trzích se vytvořily obrovské bubliny, které COVID-19 praskl. Fed se je snaží zaplnit inflačními dolary, ale to nebude fungovat. Vývoj akciových trhů absolutně neodráží reálný stav ve světě.